AntyReklama

Możliwość krótko- lub długoterminowego wynajmu samochodu jest świetnym rozwiązaniem, na które decyduje się coraz więcej osób. Nie da się ukryć, że zakup własnego pojazdu jest decyzją kosztowną i zobowiązującą. Nie wszyscy chcą zatem przedsięwziąć taki krok. Wypożyczenie samochodu wiąże się z wieloma korzyściami, co więcej, dla sporej grupy osób jest to zdecydowanie najrozsądniejsze posunięcie. Przede wszystkim dla tych, które zamieszkują duże miasta z dobrze rozwiniętą komunikacją miejską. Na co zatem zwrócić uwagę podczas wynajmu? O czym należy pamiętać?

Dlaczego warto wypożyczyć samochód?

Wyjazd na wakacje z przyjaciółmi lub rodziną, podróż służbowa, jednorazowy wypad za miasto, zmiana miejsca zamieszkania, to tylko niektóre z powodów, dla których sporo ludzi decyduje się na wynajem samochodu. Nie da się ukryć, że mieszkając w większym mieście, zwykle nieco szybciej dotrzesz na miejsce, jeśli skorzystasz z komunikacji miejskiej. Zakup auta na własność nie jest zatem aż tak opłacalny. Dużo osób nie chce również płacić wygórowanej kwoty za zakup pojazdu. Obecnie nowoczesne, dobrze wyposażone, a przy tym bezpieczne auta dla wielu są poza ich możliwościami finansowymi. Świetnym posunięciem jest zatem wynajęcie auta w perspektywie krótko- lub długoterminowej.

Nie da się ukryć, że podpisując umowę z renomowaną wypożyczalnią, nie musisz martwić się o opłaty, np. obowiązkowe OC, AC, Assistance. Co więcej, w przypadku awarii nie jesteś zobowiązany do samodzielnego organizowania naprawy pojazdu, czy wymiany koła. Za te wszystkie czynności odpowiada wypożyczalnia. Do obowiązków wynajmującego należy jedynie opłata za paliwo oraz regularna, zwykle comiesięczna zapłata za wynajem. Po skończonym kontrakcie możesz przedłużyć umowę, zdecydować się na wynajem innego pojazdu lub zrezygnować z wypożyczania auta.

Na co zwrócić uwagę podczas wynajmu?

Nawiązując współpracę z określoną firmą, zwróć uwagę na wszystkie szczegóły umowy, a także rzetelnie prześledź ofertę, dotyczącą wynajmu. Ponadto, weź pod uwagę jeszcze następujące kwestie:

  • Dzienny limit kilometrów – w każdej umowie powinien być zapis, ile możesz danym samochodem przejechać w ciągu doby. Pozwoli Ci to przeanalizować dokładnie opłacalność określonej transakcji. Rzetelna firma podaje te informacje bezpośrednio na swojej stronie. Co więcej, tuż obok limitu kilometrów, powinna również znajdować się cena wynajmu pojazdu bez limitu dziennego.
  • Ukryte opłaty dodatkowe – zwróć uwagę na to, czy firma nie pobiera opłat dodatkowych, np. przygotowawczych, za innych kierowców, za przekroczenie granicy, czy krótki staż kierowcy.
  • Wiek pojazdów – wypożyczając samochód, warto zdecydować się na tę firmę, która dysponuje wyłącznie nowszymi modelami aut. Niestety, starsze pojazdy są dużo mniej bezpieczne, a podpisując tak ważny kontrakt, warto mieć możliwość przetestowania nowoczesnych, np. hybrydowych aut.
  • Ubezpieczenie – wszystkie pojazdy dostępne w wypożyczalni powinny mieć niezbędne, obowiązkowe ubezpieczenie OC. Co więcej, warto zwrócić uwagę, czy firma ta oferuje również polisę Assistance oraz AC.
  • Pojazd zastępczy – użytkując nawet nowszy model samochodu, może przytrafić Ci się niespodziewana awaria. Firma, z którą podpisujesz umowę, powinna również oferować możliwość skorzystania z samochodu zastępczego na czas naprawy usterki.
  • Benefity – opcjonalnie, dobrze jest zwrócić uwagę na to, czy decydując się na wypożyczenie pojazdu, możesz skorzystać z dodatkowych ulg, rabatów, korzystniejszych warunków najmu, np. będąc stałym klientem.

Wynajem samochodu jest naprawdę opłacalną inwestycją. Dzięki temu nie musisz kupować pojazdu na własność i martwić się czekającymi na Ciebie obowiązkami związanymi z tą transakcją. Przed podpisaniem odpowiedniej umowy, warto jednak zwrócić uwagę na szczegóły. Sprawdź, ile wynosi dzienny limit kilometrów, czy masz możliwość w razie awarii skorzystać z auta zastępczego, a także czy samochód ma obowiązkowe i dodatkowe ubezpieczenie. Pozwoli Ci to uniknąć podpisania nieodpowiedniego dla Ciebie kontraktu.