AntyReklama

Samochody hybrydowe to pojazdy, które masowo są produkowane od końca lat 90-tych XX wieku. Najbardziej znanym modelem nadal jest kultowa już Toyota Prius. Jak sama nazwa wskazuje, auta hybrydowe to połączenie tradycyjnego samochodu spalinowego na benzynę z nowoczesnym rozwiązaniem: zasilaniem elektrycznym. Oznacza to, że hybrydy są wyposażone w dwa silniki: spalinowy i elektryczny. Nie da się ukryć, że poruszanie się autami hybrydowymi przyczynia się do popularyzacji na ekologicznej jazdy. Czy rzeczywiście opłaca się wypożyczać taki środek transportu?

Hybryda – co można o niej powiedzieć?

Auta hybrydowe są wyposażone w akumulatory litowo-jonowe lub też niklowo-wodorkowe. Najbardziej popularną hybrydą nadal jest wersja klasyczna. Mimo że coraz powszechniejsze stają się również pojazdy typu plug-in.

Klasyczna hybryda wyróżnia się tym, że silnik elektryczny ładuje się podczas jazdy. Samochód jest tankowany benzyną i spala o wiele mniej CO2 do atmosfery, dzięki czemu jazda jest dużo ekonomiczniejsza. Zaletą tego rozwiązania jest to, że jeździ się nim w podobny sposób, jak samochodami tradycyjnymi. Komputer zamontowany w klasycznej hybrydzie sam zarządza pracą jednostek: spalinową i elektryczną. Co ciekawe, klasyczne hybrydy świetnie sprawdzają się jako auta miejskie, na krótkich odcinkach mogą być napędzane wyłącznie elektrycznością. Nie da się ich ładować zewnętrznie.

Hybrydy typu plug-in są samochodami, które można już naładować, korzystając ze stacji ładującej. Taką stację możesz urządzić we własnym domu, kupując specjalną ładowarkę. Można też skorzystać ze stacji ładujących, których w Polsce jest coraz więcej. Z pewnością sporą zaletą tego rozwiązania jest fakt, że można pokonywać nieco dłuższe odcinki, wykorzystując jedynie zasilanie elektryczne.

Ekologia hybryd

Na pewno można stwierdzić, że pojazdy te dużo mniej spalają i tym samym emitują mniej szkodliwych związków CO2 do atmosfery. Stąd też są określane mianem pojazdów ekologicznych. Wiele osób uważa, że hybrydy są typowymi autami miejskimi, gdyż jak wiadomo, samochody z silnikami spalinowymi w takich warunkach wypadają nieco gorzej. Efektem jest choćby spora emisja CO2 do atmosfery w miejscach o dużym natężeniu ruchu.

Czy warto wypożyczyć hybrydowy samochód?

Z pewnością! Głównym powodem jest oczywiście większa ekonomiczność jazdy oraz wsparcie ekologii. Są to również samochody naprawdę nowoczesne, wyposażone w wiele przydatnych akcesoriów. Bardzo często mają również automatyczną skrzynię biegów, która podwyższa komfort jazdy. Co więcej, cena wypożyczenia hybrydy jest w zasadzie porównywalna z ceną najmu tradycyjnego pojazdu. W takim wypadku warto zdecydować się na model hybrydowy.

Samochody hybrydowe obecne są na rynku motoryzacyjnym ponad 20 lat. Ich produkcja stale jest udoskonalana, dzięki czemu powstają coraz to nowsze rozwiązania. Wynajem klasycznych hybryd jest zatem naprawdę opłacalny. Decydując się na wypożyczenie takiego pojazdy, przyczyniasz się do wsparcia ekologii, dodatkowo nie przepłacasz.