AntyReklama

Rzeszów, stolica województwa podkarpackiego, jest jedną z wielu pięknych, choć dość niedocenianych miejscowości w Polsce. A szkoda! Jest parę miejsc, które warto odwiedzić w stolicy Podkarpacia, a samochód z pewnością umili ten wypad. W końcu możemy dojechać nim wszędzie i co ważniejsze, szybko, tak więc nawet mając niewiele czasu, zobaczymy te najważniejsze pozycje na liście.

Rzeszowski Rynek

Może oczywiste, ale bądźmy szczerzy: Polska może pochwalić się tym, że jej miasta posiadają naprawdę piękne rynki. W przypadku Rzeszowa jest nie inaczej. Rynek stanowi serce starówki, a tym samym centrum wszelkich wydarzeń kulturalnych mających miejsce w mieście. Klasycznie, wokół rynku znajduje się mnóstwo kawiarni czy restauracji. Na rynku dominuje ratusz, w którym to mieści się siedziba Urzędu Miasta i Prezydenta, a każdego dnia, o każdej pełnej godzinie, gra hejnał miasta. 

Poza tym, w podziemiach działa podziemna trasa turystyczna, czyli sieć podziemnych korytarzy, która niegdyś służyła mieszkańcom jako schronienie, sklepy, magazyny, a teraz możemy zwiedzać te odrestaurowane pomieszczenia. 

Muzea w Rzeszowie

Tutaj już mamy parę pozycji, które warto zobaczyć, a są to:

  • Muzeum Dobranocek, czyli, jak samo o sobie pisze, ” jedyna tego typu placówka w Polsce”. Muzeum posiadające wszelkie eksponaty związane z animacjami; zabawki, figurki, filmy na kasetach/płytach/szpulach, ceramika. Możemy w nim zobaczyć kultowe postacie, jak chociażby Miś Uszatek, Smerfy, Reksia i naprawdę wiele innych. 
  • Muzeum Okręgowe. Muzeum gromadzące wiele pamiątek z bardzo szerokiego zakresu – archeologii, historii, sztuki. Zobaczymy tam bronie, mundury, odznaki, przeróżne obrazy. Zdecydowanie trzeba je odwiedzić.
  • Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa, co prawda, nie jest to może muzeum, ale wciąż warto odwiedzić. Posiada wiele fotografii Rzeszowa aż od XIX wieku, aż po czasy współczesne.

Fontanna Multimedialna

Pokazy odbywają się codziennie w różnych godzinach, ale największe wrażenie robią wieczorem. Wielokolorowy “taniec wody” do znanych i uwielbianych utworów muzycznych. W nadchodzących miesiącach będziemy mogli usłyszeć piosenki m.in. Maroon 5, Depeche Mode, Coldplay czy Adele. 

Zamek Lubomirskich

Ikona Rzeszowa, konieczny punkt na liście obiektów do zobaczenia. Mowa o zamku, wzniesionym w 1906 r. na terenach dawnego zamku Lubomirskich. Dawnej użytkowany był w celach więziennych, a obecnie jest to siedziba Sądu Okręgowego, dlatego też pełne zwiedzanie możliwe jest w godzinach wolnych od pracy sądu (podczas pracy sądu mamy możliwość zobaczenia jedynie głównych korytarzy).